Reč kristal potiče od grčke reči ,,κρύσταλλος“ koja znači čisti led. Kristal je supstanca koju čini neki element iz prirode – metal, mineral, voda i slično. Taj element se povezuje sa drugim istim takvim elementima i zajedno prave pravilni geometrijski oblik kao što je kocka ili piramida.
Kristali mogu biti različitih boja i veličina. Oni najveći mogu dostići nekoliko metara, a budu teški i nekoliko stotina kilograma.
Zbog njihove lepote, čistoće, sposobnosti da prelamaju svetlo i drugih praktičnih osobina ljudi su kristale koristili kao nakit (krune), amajlije koja štiti od negativne energije ili kao ukrasne figurice. A neki im pripisuju i lekovita svojstva.
Kako nastaju kristali?
Svi znamo da planeta Zemlja ima svoj omotač i koru iznad njega. Zemljin omotač se sastoji od užarene magme koja se stalno kreće. Zbog velike toplote i pritiska, magma stalno teži da izađe na površinu Zemljine kore. Sa magmom putuje i magmatska voda koja je puna minerala. Na svom putu ka površini ta voda se hladi a pritisak opada i ukoliko ta voda naiđe na pukotinu u Zemljinoj kori iz koje ne može otići dalje, tu počinju da se stvaraju kristali onih supstanci koje se nalaze u toj vodi.
Dijamant je najtvrđi mineral u prirodi. Zato se koristi za sečenje, brušenje, poliranje, glačanje. Istovremeno je i sam vrlo lep i koristi se kao nakit. Zato što je vrlo redak, vrlo je i skup pa se prave i veštački dijamanti.
Najrasprostranjeniji mineral jeste kvarc ili gorski kristal. Njega čine silicijum i kiseonik. Može biti u više boja. Koristi se koristi u solarnim ćelijama, baterijama za satove, displejima i mikročipovima bez kojih ni jedan kompjuter ne bi imao memoriju i mogućnost rada.
Grafit, mineral sive boje. Upotrebljava se za podmazivanje, za kontakte u električnim motorima. Od grafita se prave mine za olovke.
Kuhinjska so (NaCl) je jedno od najrasprostranjenijih supstanci u prirodi. Bele je boje i dobro se rastvara u vodi i zbog nje je morska voda slana. Ova so se može dobiti iz morske vode ili kopanjem u rudnicima gde je nekada davno bilo more.
Šećer je još jedan kristal koji čovek koristi u ishrani. Najčešće se pravi od šećerne repe ili šećerne trske. Kada se pojede, daje čoveku veliku energiju. Zato sportisti često pojedu bananu da nadoknade izgubljenu energiju. Ali preveliki unos šećera dovodi do gojaznosti kao i do pojave karijesa.
Kristal leda zove se snežna pahuljica. Ona nastaje u oblacima na temperaturama nižim od 0⁰C, ali ne smrzavanjem vode već vodene pare prisutne u vazduhu. U vazduhu je takođe prisutna prašina. Da bi pahuljica mogla rasti, prvo vodena para mora da se veže za fina zrnca prašine. Tako nastaje početni kristal na kome kristal dalje raste.